0
Your cart
Your cart is empty.
Please go to Shop Now
Produkt Cena Ilość Kwota
9 września 2023

Kroniki najciemniejszych zaułków ulicy Krochmalnej – pierwszy polski przekład powieści “Odwiedziny” noblisty I. B. Singera już w sprzedaży!

 

Odwiedziny Izaaka Baszewisa Singera to kolejna po Rudej Kejli nietłumaczona do tej pory na język polski powieść noblisty, którą w znakomity sposób przełożył Krzysztof Modelski. Od dziś tę wyjątkową książkę znajdziecie w najlepszych księgarniach w całej Polsce!

ZAMÓW TERAZ!

Z pozoru prosta, brukowa fabuła powieści obnaża najbardziej pierwotne ludzkie instynkty oraz wszechogarniające świat fatum. Centrum tego świata jest ulica Krochmalna, z której autor Sztukmistrza z Lublina uczynił metaforę ludzkiej egzystencji. Podobnie jak jego bohaterowie, on sam wciąż wraca na tę legendarną ulicę, poszukując wśród jej zaułków i mieszkań najbiedniejszych mieszkańców przedwojennej Warszawy odpowiedzi na pytania o kondycję duszy zwykłego człowieka. 

 

Sensacyjna narracja powieści sprawiła, że przedwojenni czytelnicy pokochali prozę Baszewisa. Potrafili odnaleźć się wśród bohaterów z marginesu, dla których każdy dzień jest walką o przetrwanie, a związki zawierane są na krótko w zależności od aktualnych potrzeb i pragnień. Czy współcześni czytelnicy również odnajdą w tej powieści jakiś kawałek swojego doświadczenia? 

 

Piotr Paziński w swojej recenzji dla czasopisma Książki. Magazyn do czytania również zauważa ten światopoglądowy mechanizm noblisty: 

 

Akcja osadzona jest właśnie na tej ulicy, wśród opryszków, alfonsów i prostytutek […] Drogą do sukcesu – zdrada, kłamstwo, występek i zbrodnia. Przeszkodą – żądze i namiętności. Wyrokiem losu – klątwa Krochmalnej. Jest jeszcze otchłanna czerń ludzkiej duszy. Tę Singer odmalowuje tak, jak tylko autorzy powieści brukowej potrafią.

 

Otchłanna ulica Krochmalna. Brukowa powieść Singera – recenzja Piotra Pazińskiego dla magazynu Książki. Przeczytaj całość!

 

Baszewisa interesuje to, co pomiędzy: między dobrem i złem; bogactwem i biedą; prawem i przestępstwem, świętością i grzechem. Właśnie w szczelinach między tymi ekstremami przyłapuje swoich bohaterów i bohaterki, którzy, miotani namiętnościami, próbują zbudować sobie jakiś rodzaj dobrego życia. Jednak każde pozytywne uczucie jest u autora Rudej Kejli swoim przeciwieństwem. Według pisarza z Leoncina ludzka natura uwięziona jest w tej niedającej się zlikwidować sprzeczności, która każdego – prędzej czy później – doprowadzi do upadku. 

 

Izaak Baszewis Singer, Odwiedziny

Zamów teraz: https://fameart.pl/produkt/odwiedziny/ 

Zamów teraz w zestawie z Rudą Kejlą: https://fameart.pl/produkt/zestaw-noblisty/

Przekład: Krzysztof Modelski

Premiera: 07.09.2023

 

Izaak Baszewis Singer (ur. prawdopodobnie 21 listopada 1902 w Leoncinie, zm. 24 lipca 1991  na Florydzie) – polski pisarz pochodzenia żydowskiego tworzący głównie w języku jidysz, dziennikarz. Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 1978. Zadebiutował w 1925 r. krótkim opowiadaniem Na starość o swoim rodzinnym Biłgoraju, które zostało opublikowane na łamach „Literarisze Bleter”. Autor takich dzieł, jak Sztukmistrz z Lublina (1983), Szatan w Goraju (1992), Urząd mojego ojca (1992)  czy Golem (1997). W 1935 wyemigrował do USA. Osiedlił się w Nowym Jorku, gdzie dzięki pomocy brata Izraela Joszuy otrzymał pracę dziennikarza, korektora i tłumacza w czasopiśmie „Forwerts – The Yiddish Forward”.

 

Warszawa początku XX wieku kipi od namiętności i polityki. Maks Szpindler, szycha z półświatka, przybywa z Buenos Aires i za sprawą przypadku wplątuje się w szereg absurdalnych przygód. I choć bohaterowie są antypatyczni, a świat zdeprawowany, ich perypetie wciągają jak kryminał. 

Singer niebezpiecznie balansuje na krawędzi bulwarowej sensacji, po mistrzowsku utrzymując równowagę, by w końcu zaskoczyć czytelnika nieoczywistym zakończeniem.

Ishbel Szatrawska